Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
1.jpg1a.jpg2.jpg3.jpg

Kościół

W Starych Drzewcach istniał kiedyś kościół Ewangelicko-Luterański. Został on zbudowany w roku 1939. Do budowy tego kościoła przyczyniły się cztery rodziny: 1 z Goli, 2 z Konradowa i 1 z Drzewiec. Znajdowały się w nim zabytkowe ławki i organy, jednak ich los nie jest nam znany. Ocalał jedynie witraż.  W latach siedemdziesiątych świątynia została rozebrana. Dzisiaj w miejscu gdzie znajdowała się świątynia stoi figurka Matki Boskiej.


01.09.1946 roku wyświęcony został zbór dla katolickiej ludności przez O. Konstantego Włodykę pochodzącego zza Buga. Pierwszy polski duszpasterz po roku 1945 był Franciszkaninem, który dla uczczenia swojego członka zakonu nazwał kościół imieniem bł. Szymona z Lipnicy.(*)

Świątynia ta pochodząca z XIV wieku.  wielokrotnie przebudowywana w XVI, XVII i XVIII wieku, służyła przez wiele lat Ewangelikom. największych zmian dokonano w końcu XVII wieku, kiedy to powiększono kościół w kierunku południowym o charakterystyczną część szachulcową. Jest to kościół salowy, na rzucie prostokąta z kwadratową wieżą od zachodu. barokowe wnętrze jest otoczone emporami.(*) Na szczycie chorągiewka wiatrowskaz z datą 1781.

  • dsc_0640
  • dsc_0646
  • figurka
  • foto18
  • foto19
  • foto21

Simple Image Gallery ExtendedMateriały oznaczone (*) mamy dzięki uprzejmości Tomasza Mietlickiego (www.glogow.pl/okolice )

Joomla templates by a4joomla